Patatesli Tahinli Hamursuz Nurselin mutfağı

Patatesli Tahinli Hamursuz Nurselin mutfağıPatatesli Tahinli Hamursuz Nurselin mutfağı

Isparta’dan katılan Ayten hanım, Patatesli Tahinli Hamursuz, tarifi ile Nursel’in mutfağında.

Her yöreden farklı lezzetler sunulan, her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk olduğu Nursel’in Mutfağı’nda, 31. Mart 2015 Isparta’dan Ayten hanım, konuk oldu. Isparta’nın yöresel tatları ile Ayten hanımın Mutfağından “Patatesli Tahinli Hamursuz” tarifi.

Patatesli Tahinli Hamursuz

Malzemeler;

Hamuru için;

– 1 patates
– 3 bardak un
– 1 paket kabartmatozu
– 1 fiske tuz
– 1 bardak su

İç harcı için;

– yarım bardak tahin
– yarım bardak sıvıyağ

Üzeri için;

– 1 yumurta
– susam

Yapılışı;

sponsor baglantılar

– Geniş bir kaba haşlanan 1 patates rendelenir. 1 fiske tuz atılır. 1 bardak suyu ilave edilip, 1 paket kabartmatozu ve ortalama 3 bardak unla hamur tutulur.
Tek beze halinde oklava ile büyükce açılır. Üzerine tuz serpilir. Üzerine hazırlanan tahin ve sıvıyağ karışımı eşit şekilde gezdirilir. rulo şeklinde sarılır ve üzerine tekrar yağ ve tahin karışımı sürülür. İki ucından yuvarlanarak ortada toplanır. Birleştirilir ve üzerine tekrar tahin ve sıvıyağ sürülüp merdane ile yapılacak olan tepsi boyutunda büyütülür. Üzerine sıvı yağ gezdirilen fırın tepsisine alınır. Yumurta sarısı sürülüp susam serpilir. Tırnaklıyarak şekil verilir. 200 derecede ayarlanan fırına verilir.

Isparta Yöresinden Ayten hanımın Mutfağından;

Patatesli Tahinli Hamursuz Tarifi
Ispanak Boranisi
Kesmikli Baklava
Pişi Köfte Tarifi yapıldı.

31 mart nurselin mutfağı Patatesli Tahinli Hamursuz, Patatesli Tahinli Hamursuz, Patatesli Tahinli Hamursuz Nurselin mutfağı, Patatesli Tahinli Hamursuz tarifi, Patatesli Tahinli Hamursuz yapılışı, hamursuz tarifi ısparta

sponsor baglantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir