Nursel’in Evi Sebzeli Et Sote Tarifi

sponsor baglantılar

Nursel’in Evi Sebzeli Et Sote TarifiNursel’in Evi Sebzeli Et Sote Tarifi

4 Ekim 2016 Nursel’in Evi Elif Alptekin, ekran başındaki izleyiciler için “Patlıcanlı Renkli Biberli Pay” ve “Sebzeli Et Sote” Tarifi….

Yemek kokusunun eksik olmayacağı Nursel Ergin’in yeni evinde dekorasyondan güzellik sırlarına, ev ve bahçe bakımından uzman konuklara kadar eve ve kadınlara dair her şey ele alınıyor. Ev dışındaki hayatı sunucunun gözünden ve tecrübesinden de paylaşacak olan “Nursel’in Evi”, günlük yaşam içeriğiyle de yeni sezonda Türkiye’nin birçok yerinden özel lezzetleri ve tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşmaya devam ediyor.
30 Eylül 2016 Nursel’in Evi Elif Alptekin, ekran başındaki izleyiciler için “Patlıcanlı Renkli Biberli Pay” ve “Sebzeli Et Sote” yaptı.

Malzemeler;

sponsor baglantılar

500 gr Bonfile
2 adet kuru soğan
2 adet pırasa
2 adet havuç
1 adet dolmalık kırmızı biber
2 adet dolmalık yeşil biber
5 dal taze soğan
5 adet bebe mısır
200 gr mantar
1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
3 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı susam yağı
4 yemek kaşığı sıvı yağ
Karabiber
Tuz

Süslemek için;

2 dal taze soğan

Yapılışı;

Bonfileleri sıvı yağ, tuz, karabiber ile lezzetlendirip sıvı yağ eklediğimiz tavada soteleyelim.

Havuçları kibrit çöpü şeklinde dilimleyin. Soğanları büyük küp şeklinde doğrayın. Taze soğanları, pırasayı, biberleri iri iri doğrayın.

Sotelenen etlerin üzerine sırasıyla havuç, kuru soğan, biberleri, pırasa, mantar ekleyip soteleyin, taze zencefil, soya sosu, susam yağı, bebe mısırları ilave edin ocağı kapatın. Minik minik doğranmış taze soğan ile süsleyerek sunum yapabilirsiniz.

Nursel’in Evi Sebzeli Et Sote Tarifi, Nursel’in Evi Sebzeli Et Sote, Nursel’in Evi Sebzeli Et Sote, Sebzeli Et Sote Tarifi, 4 ekim 2016 Nursel’in Evi Sebzeli Et Sote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir